دوره آموزش آنلاین اصول کار با حیوانات آزمایشگاهی


پیرو فرآیند استانداردسازی کار با حیوانات آزمایشگاهی در کشور و با عنایت به لزوم ارتقاء بیش از پیش اخلاق در پژوهش ‏های حیوانی، از این پس تمامی افراد دخیل در نگهداری یا استفاده از حیوانات آزمایشگاهی، قبل از هرگونه کار با حیوانات، موظف به گذراندن دوره آموزش اصول کار با حیوانات آزمایشگاهی (با محوریت اخلاق در پژوهش) می‏باشند. این دوره ها باید مورد تایید کارگروه وزارتی اخلاق در پژوهش باشند.

لذا از این پس، کارگروه (کمیته) ‏های اخلاق ذیربط ‏باید گواهی پایان دوره فوق ‏الذکر یا سایر دوره‏ های مشابه (که با کسب مجوز از کارگروه وزارتی اخلاق برگزار شده باشند) را به عنوان یکی از شروط بررسی و قبول پروپوزال  پژوهش‌ با حیوانات آزمایشگاهی، مورد توجه قرار دهند.  

شایان ذکر است درصورتیکه واحدها و مراکز جهاد دانشگاهی تمایل به برگزاری «دوره های آموزش اصول کار با حیوانات آزمایشگاهی» داشته باشند، باید درخواست «اخذ مجوز» را به یکی از کمیته های اخلاق در پژوهش جهاد دانشگاهی ارسال نمایند تا هماهنگی برای اخذ مجوز از کارگروه وزارتی اخلاق انجام شود (درخواست برگزاری دوره های آموزش اصول کار با حیوانات آزمایشگاهی، باید توسط دبیرخانه کمیته های سازمانی اخلاق جهاد دانشگاهی به دبیرخانه کمیته اخلاق در پژوهش جهاد دانشگاهی ارسال گردد تا هماهنگی های لازم برای اخذ مجوزهای لازم از کارگروه وزارتی اخلاق انجام شود).

در این راستا امکان استفاده از دوره آموزشی آنلاین تحت عنوان «دوره جامع اصول کار با حیوانات آزمایشگاهی» نیز توسط موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران (نیماد) فراهم شده است. گواهی این دوره مورد تایید کارگروه وزارتی اخلاق در پژوهش است. در پایان هر بخش از دوره مذکور، آزمون آنلاین برگزار شده و در صورت موفقیت، گواهی مورد تأیید کارگروه وزارتی اخلاق صادر می گردد.


ثبت نام در این دوره از طریق آدرس www.aveedme.com  مقدور بوده و اطلاعات تماس میزبان این دور آنلاین به شرح ذیل است:  info@aveedme.comشماره تماس:        46106194-021واتس اپ (سرکار خانم مهران مهر): 09225330461
 
 سرفصل های مباحث دوره آموزشی فوق به شرح ذیل است:
 
1.    اخلاق در کار با حیوانات آزمایشگاهی
2.    راهنمای مراقبت و استفاده از حیوانات آزمایشگاهی
3.    روش های جایگزین حیوانات آزمایشگاهی
4.    انتخاب موضوع پژوهش و دسترسی به منابع
5.    اصول طراحی پژوهشهای مداخله ای
6.    نحوه محاسبه تعداد حیوانات مورد نیاز در پژوهش
7.    آشنایی با ویژگی های بیولوژیک حیوانات آزمایشگاهی معمول
8.    استانداردهای محل پرورش و نگهداری از حیوانات
9.    انتخاب حیوان مدل
10.    نحوه تکمیل فرم درخواست بررسی اخلاقی طرحهای پژوهشی حیوانات آزمایشگاهی
11.    روش استفاده از حیوانات در پژوهش
12.    ایمنی در کار با حیوانات آزمایشگاهی
13.    اصول حمل و نقل حیوانات آزمایشگاهی
14.    اصول تجویز مواد به حیوانات آزمایشگاهی
15.    اصول نمونه برداری
16.    تشخیص درد و رنج در حیوانات آزمایشگاهی
17.    مبانی بیهوشی و بیدردی حیوانات آزمایشگاهی
18.    اصول جراحی تجربی
19.    یوتانزی حیوانات آزمایشگاهی
20.    روش ارائه نتایج پژوهش