برگزاری «وبینار ملی فناوری های جایگزین حیوانات آزمایشگاهی» در سال 99

13 خرداد 1399 0:2
در طي دهه‏ های اخير موضوع رعايت اصول اخلاقي در «استفاده از حيوانات در امور علمي»، در سطح ملي و بين ‏المللي اهميت بسيار يافته است. امروزه اثبات شده است که اغلب گونه‏ های حیوانی مورد استفاده در امور علمی، دارای قابلیت ‏های حسی و ادراکی وسیعی هستند و در بسیاری از پروژه ‏های علمی، مجبور به تحمل حالاتی رنج ‏آور نظیر درد، اضطراب، ناامیدی، اندوه و افسردگی شده و اغلب نيز در پايان كار كشته مي‏شوند.

استفاده از حیوانات در امور علمی باید با عنایت به سه اصل «استفاده از روش های جایگزین حیوانات یا Replacement»، «کاهش استفاده از حیوانات یا Reduction» و «بهینه سازی شرایط مراقبت از حیوانات یا Refinement» انجام شود. این اصول در دنیا تحت عنوان اصول 3Rs شناخته شده اند.  اصل «استفاده از روش‌های جایگزین حیوانات» به این معنا است که چنانچه راهکار جایگزینی برای استفاده از حیوانات زنده در امور علمی مقدور باشد آنگاه استفاده از حیوانات مذکور از نظر اخلاقی مجاز نبوده و استفاده از روش‌های جایگزین در اولویت است.

در این راستا «وبینار ملی فناوری های جایگزین حیوانات آزمایشگاهی» به هدف آشنایی جامعه علمی با این فناوری ها در روز پنج شنبه 22 خرداد 1399 از ساعت 9 تا 12 توسط پژوهشگاه رویان با همکاری دانشکده علوم پایه و فناوری های نوین علوم پزشکی جهاد دانشگاهی برگزار می شود. از علاقمندان دعوت می‌شود برای شرکت در این وبینار از طریق لینک https://b2n.ir/091926 اقدام نمایند.
شماره های تماس:  02123562178  و  09334226492

همچنین علاقمندان برای مشاهده این وبینار می‌توانند از طریق صفحه اینستاگرام معاونت آموزشی پژوهشگاه رویان به نشانی Royan_edu بصورت لایو، بیننده این وبینار باشند.

این وبینار دارای امتیاز بازآموزی برای جامعه پزشکی است.

محورهای اصلی وبینار عبارتند از:
1- سلول‌های بنیادی و ارگانوییدها به عنوان جایگزین حیوانات آزمایشگاهی
2- بانک‌های زیستی به عنوان جایگزین حیوانات آزمایشگاهی
3- شبیه‌سازها و مولاژها به عنوان جایگزین حیوانات آزمایشگاهی